KLAUZULA INFORMACYJNA

Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r, dalej jako „RODO”, informujemy, że:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.5 ust.2 RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu,
10. po zamknięciu okienka klauzula informacyjna znajduje się w górnej części strony.
zapoznałem/zapoznałam się

Inwestycje w MDK

Działalność instytucji kultury została zawieszona i chociaż w Miejskim Domu Kultury w Brzezinach nie odbywają się zaplanowane zajęcia i wydarzenia, trwa remont pomieszczeń, dachu i doposażanie w sprzęt. Wszystko dzięki dofinansowaniom uzyskanym w tym roku –z programu Infrastruktura domów kultury i z Programu „Równać Szanse” – edycja ogólnopolska.

Kwota dofinansowania z programu ministerialnego wynosi 290.000,00 zł, wkład własny natomiast 93.700,00 zł. W tym roku kosztorys zakłada wydatki na poziomie 188.000,00 zł z środków dotacyjnych i 48.000,00 zł wkładu własnego. Remont obejmuje wymianę połaci dachu, wymianę podłóg, malowanie ścian w pomieszczeniach i doposażenie w sprzęt oraz meble. Obecnie prace trwają w trzech salach jednocześnie. Budynek nie był remontowany od lat i wymaga gruntownych prac. Po zerwaniu wykładziny w sali kinowej okazało się, że pod spodem jest wilgoć. Powierzchnia wymagała osuszenia i wylania nowej posadzki. Jednocześnie łatane są dziury w ścianach i malowane powierzchnie. Nowa kolorystyka będzie nadawać pomieszczeniom nowoczesny wygląd.

Na pierwszym piętrze remontowana jest sala, w której utworzona zostanie pracownia malarska. Jak tylko wznowiona zostanie działalność kulturalna, grupa malarska będzie miała swoje stałe miejsce. Wymieniona zostanie wykładzina, pomalowane ściany i sufit, a w oknach zawisną nowe żaluzje. Do sali wstawione zostaną nowe meble – stoły, krzesła i szafy na akcesoria malarskie. Wreszcie będzie można mówić o pracowni z prawdziwego zdarzenia.

Remontowi poddane jest także pomieszczenie socjalne. Korzystają z niego nie tylko pracownicy, ale także wynajmujący. Podczas akcji krwiodawstwa to tutaj właśnie przygotowywany jest poczęstunek dla krwiodawców. MDK zakupiło z dofinansowania nowe wyposażenie – warnik, zestaw kawowy.

W ramach programu ministerialnego wyposażenie domu kultury powiększyło się o sprzęt multimedialny – ekran zewnętrzny i projektor, oraz meble konferencyjne – stoły i krzesła. Dzięki temu kolejne wydarzenia kulturalne, konferencje i debaty będą odbywać się z nowoczesnym wyposażeniem dostosowanym do obowiązujących standardów.

- Dofinansowanie pozyskane z programu ministerialnego „Infrastruktura domów kultury” pozwoli nam na inwestycje, na które nie byłoby nas stać. Budynek domu kultury wymaga remontów prawie na każdym polu. Cieszę się, że prace ruszyły, dzięki temu podniesiemy jakość przestrzeni kulturalnej w mieście, a mieszkańcy będą mogli korzystać z odnowionych sal. Największą bolączką był dla nas dach, który w czasie silnych opadów przeciekał w wielu miejscach. Teraz zwiększy się bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników budynku. – mówi Joanna Kędzia-Kamińska dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Brzezinach.

Projekt „Modernizacja budynku domu kultury. Nowa jakość przestrzeni kulturalnej Miasta Brzeziny” potrwa do końca 2021 roku. W kolejnych miesiącach zaplanowano zakup sprzętu komputerowego dla pracowników, ale także mebli i wyposażenia dla wydarzeń kulturalnych.

Kolejnym programem, z którego udało się pozyskać środki dla MDK jest Program „Równać Szanse”. W Ogólnopolskim Konkursie Grantowym dofinansowanie na poziomie 25.120,00 zł uzyskał projekt „Niezależna Strefa Kulturalna”, którego realizacją zajmie się grupa młodzieży z Brzezin. Wkład własny wynosi 8.150,00 zł. Spotkania z uczestnikami na ten moment nie mogą się odbywać stacjonarnie, ale prowadzone są zakupy w ramach zaplanowanego budżetu. Do tej pory udało się zakupić kamerę go pro, tablet, akcesoria do wykonania graffiti, czy ekran dmuchany, dzięki któremu powstałe miejsce dla młodych ludzi będzie mogło służyć na przykład jako kino letnie. Na ten rok zaplanowano wydatki w kwocie 13.000,00 zł. – Działania grupy projektowej są utrudnione przez pandemię. Jestem w stałym kontakcie z młodzieżą i staramy się realizować kolejne punkty programu online. Mam nadzieję, że wkrótce domy kultury będą mogły działać stacjonarnie, wtedy zrealizujemy zaplanowane warsztaty. – mówi Katarzyna Benka, koordynatorka projektu.

Działalność kulturalna w Miejskim Domu Kultury została zawieszona do 29 listopada, tak jak wskazują na to obostrzenia wprowadzone przez rząd. Co dalej i czy uda się wrócić do zajęć, koncertów, spotkań, nie da się przewidzieć. Czas zamknięcia dla odwiedzających zespół MDK wykorzystuje do prac związanych z realizacją założeń projektowych, dokumentacji działań i planowania oraz podnoszenia kwalifikacji. Dział kultury regularnie bierze udział w szkoleniach i webinariach po to, żeby w kolejnych miesiącach przygotować jak najlepszą ofertę dla mieszkańców.

Jolanta Lechowska-Białecka